Krwawnik – pogromca bakterii i nie tylko
Krwawnik – pogromca bakterii i nie tylko
Ziele krwawnika to jedno z najstarszych ziół. Było już ulubioną rośliną Achillesa. Jak mówi legenda stosował ją do przemywania ran w czasie walki. Łacińska nazwa pochodzi właśnie od imienia tego wojownika: Achillea millefolium.
Kwiaty krwawnika są białe lub różowe. Mają bardzo aromatyczny zapach, gorzkie w smaku. Krwawnik rośnie na miedzach, suchych łąkach i pastwiskach.
Zalety zdrowotne krwawnika
Jego właściwości lecznicze to cudowna wręcz apteczka złotych sposobów na nasze dolegliwości.
Między innymi jest naturalnym lekiem:
- Zabija bakterie, działa niszcząco na wszelkie infekcje i stany zapalne tego typu: od przeziębień aż po schorzenia bakteryjne przewodu pokarmowe.
- Stosowany jest w przypadku trudno gojących się ran, oparzeń i owrzodzeń.
- Skutecznie pomaga leczyć żylaki, zmniejsza obrzęk i niewydolność żylną.
- Leczy liszaje, trądzik.
- Przyśpiesza przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn.
- Zapobiega tworzeniu się kamieni w nerkach.
- Leczy stany zapalne gardła i krtani.
- Wypicie szklanki gorącego naparu a krwawnika pomoże w zwalczeniu migreny, a regularne picie herbatki może zapobiec nawet jej nawrotom.
- Herbatka z krwawnika pomaga także kobietom w okresie menopauzy; wycisza, uspokaja, koi nerwy, niweluje uderzenia gorąca i kołatanie serca.
- Ziele krwawnika dzięki swojej wielkiej antybakteryjnej mocy jest również składnikiem wielu płynów do higieny intymnej dla kobiet, zapobiega infekcjom i stanom zapalnym.
- Krwawnik jest również wykorzystywany do leczenia alergicznego kataru siennego i innych przykrych dolegliwości na tle alergicznym
Wygląd, uroda, piękno, a krwawnik
Dzięki zawartości witaminy A i azulenu jest idealnym środkiem kosmetycznym do pielęgnacji cery tłustej.
Najnowsze badania rewolucjonizują postęp w leczeniu niektórych bardzo poważnych chorób. Udowodniono bowiem, że krwawnik wpływa pozytywnie na przebieg stwardnienia rozsianego i innych chorób kręgosłupa. Poparto naukowymi tezami informację, że właśnie ta roślina dobroczynnie wpływa na pracę rdzenia kręgowego, poprzez stymulację komórek i aktualizację procesów we krwi.
Jak każde zioło i w przypadku krwawnika nie może on być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Duże dawki mogą powodować alergie i ból głowy.
Zwalczanie bakterii, dbanie o urodę, zapobieganie i leczenie dla osób wrażliwych na zmiany pogody to naprawdę duży wachlarz plusów jakie oferuje nam krwawnik.
Wiecej zdjec, przepisow uzycia i bedzie wyczerpujaco. Tyle to troche malo jak na blog 🙂
Dziękujemy za bardzo cenny komentarz. Z pewnością postaramy się poprawić na przyszłość.
Początki są trudne :-), ale myślę, że już jest lepiej, staram się wzbogacać treści jak najlepiej fotografiami i ciekawą oprawą, a także tematami jakie poruszamy nawiązywać do aktualnych ważnych kwestii i odpowiadać na nie naturalnymi rozwiązaniami wprost z Natury :-).
Pingback: Odchudzanie - niezbędnik zielarski w walce ze zbędnymi kilogramami