Znane zioła też mają SKUTKI UBOCZNE – cz. 2

Zioła – samo zdrowie, ale naturalne leczenie może też mieć skutki uboczne.

Część 2

     Ten artykuł to druga część cyklu o skutkach ubocznych stosowania niektórych znanych ziół, które często są wykorzystywane, jako naturalne leczenie. Zanim zagłębisz się w treść poniższych informacji – zapoznaj się koniecznie z częścią pierwszą tego artykułu TUTAJ.


Dziurawiec

dziurawiec - zioła, ziołolecznictwo     Dziurawiec – większość osób, które go używa jako naturalne leczenie, doskonale wie, że nie stosuje się go latem. Jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą dlaczego i czym to grozi. Otóż dziurawiec zawiera hiperycynę, przez co jest ziołem fotouczulającym – szczególnie narażone na skutki są osoby o jasnej karnacji. Mogą powstać na skórze ogniska zapalne przypominające poparzenie słoneczne. Może być to rumień, pieczenie skóry, obrzęk, a w poważniejszych przypadkach mogą pojawić się pęcherze. Na szczęście po odstawieniu zioła objawy w ciągu kilku dni ustępują. Dziurawiec wchodzi w interakcje z zażywanymi lekami. Z niektórymi może doprowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego – co może doprowadzić nawet do śmierci. Nie powinny pić dziurawca osoby, które zażywają leki zmniejszające krzepliwość krwi, leki obniżające ciśnienie krwi, a także leki przeciw nowotworowe. Dziurawiec może także obniżać skuteczność leków antykoncepcyjnych. Z łagodniejszych objawów może powodować zaparcia, rozstrój żołądka, zawroty głowy, czy suchość w ustach – wówczas należy go natychmiast odstawić. 


Lubisz gotować? Podróżować? Cooking VAN - Podróże kulinarne
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Cooking VAN – Podróże Kulinarne.


Mniszek

mniszek - blog o ziołach i ziołolecznictwieMniszek – ostatnio mam wrażenie odkrywany na nowo, zyskuje bardzo wielu zwolenników. Mniszek rzeczywiście ma bardzo wiele właściwości. Jednak trzeba wiedzieć czy liście, czy korzeń i jak przygotować – to już zostawię na inny artykuł. Niemniej, mimo iż niektóre osoby stosują go na problemy żołądkowe, trzeba pamiętać, że zwiększa on produkcję kwasu żołądkowego. Osoby z chorobą wrzodową, zapaleniem żołądka, refluksem czy zgagą powinny zachować szczególną ostrożność gdyż zamiast sobie pomóc mogą bardzo zaszkodzić. Nie powinny stosować go także osoby z problemami z drogami żółciowymi, pęcherzykiem żółciowym oraz przy niedrożności jelit.

 


Pokrzywa

pokrzywa - naturalne leczeniePokrzywa – zioło bardzo popularne, o wręcz zbawiennym wpływie na nasz organizm. Zauważyłam jednak, że niektóre osoby, stosujące naturalne leczenie, piją ją wręcz bez opamiętania. Czy to rozsądne ? Niestety nie… Pokrzywa oczyszcza organizm, wypłukuje to, czego w organizmie nie powinno być (stąd pomaga np. osobom zmagającym się z dną moczanową), niemniej pita bardzo długo zaczyna wypłukiwać zbyt wiele, dlatego najrozsądniej pić ją „kuracjami” np. tydzień na tydzień. Pokrzywy powinny unikać Panie cierpiące na zapalenia przydatków, problemy z jajnikami lub macicą, a osoby cierpiące na przewlekłe zapalenia nerek, powinny picie pokrzywy skonsultować ze swoim nefrologiem.


To wszystko w części drugiej (cześć pierwsza jest TUTAJ). Daj znać w komentarzu, czy informacje były dla Ciebie przydatne i koniecznie zapoznaj się z CZĘŚCIĄ 3! Każdy komentarz czy polubienie to dla Ciebie chwila, a nam bardzo pomaga rozwijać tę stronę i dodawać więcej wartościowej treści, dlatego z góry dziękujemy za pomoc.

Pamiętaj też o odebraniu BONUSU.

Polub, komentuj, subskrybuj, obserwuj nas na:
Zioła Blog - Facebook Zioła Blog - Instagram Zioła Blog - Blog Zioła Blog - Bonus
– BONUSY dla najaktywniejszych czytelników.

Karolina Lisiewicz

zielarka, właścicielka sklepu zielarsko-medycznego
www.Zielarski.Kartuzy.pl   Facebook

3 thoughts on “Znane zioła też mają SKUTKI UBOCZNE – cz. 2

 • 26 listopada 2017 at 15:17
  Permalink

  Nie wiedziałam, że naturalne zioła mają również negatywne skutki… Dobrze wiedzieć 🙂 Bardzo ciekawy i przydatny artykuł.

  Reply
 • 8 grudnia 2017 at 08:57
  Permalink

  Zioła zawsze powinno się pić z zachowaniem tzw. BHP. Zioła powinno się pić zawsze tydzień, dwa dni przerwy i znowu tydzień.
  Dobrze robi to też na immunologię.

  Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: