Znane zioła też mają SKUTKI UBOCZNE – cz. 2

Zioła – samo zdrowie, ale naturalne leczenie może też mieć skutki uboczne.

Część 2

     Ten artykuł to druga część cyklu o skutkach ubocznych stosowania niektórych znanych ziół, które często są wykorzystywane, jako naturalne leczenie. Zanim zagłębisz się w treść poniższych informacji – zapoznaj się koniecznie z częścią pierwszą tego artykułu TUTAJ.

Koniecznie zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej).


Artykuł nie ma na celu zniechęcania do stosowania ziół, a tym bardziej zachęcania do stosowania leków. Jest tylko zbiorem informacji o możliwych skutkach ubocznych nieumiejętnego stosowania ziół. Artykuł ma na celu przybliżyć wiedzę poglądową na temat właściwości ziół i nie zastępuje wizyty u lekarza lub innego specjalisty.


Lubisz swojskie klimaty? Wiejskie życie? Wiejskie Inspiracje - maskotka ziemniak
Obserwuj życie mieszczucha, który przenosi się na wieś.
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Wiejskie Inspiracje


Dziurawiec

dziurawiec - zioła, ziołolecznictwo     Dziurawiec – większość osób, które go używa jako naturalne leczenie, doskonale wie, że nie stosuje się go latem. Jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą dlaczego i czym to grozi. Otóż dziurawiec zawiera hiperycynę, przez co jest ziołem fotouczulającym – szczególnie narażone na skutki są osoby o jasnej karnacji. Mogą powstać na skórze ogniska zapalne przypominające poparzenie słoneczne. Może być to rumień, pieczenie skóry, obrzęk, a w poważniejszych przypadkach mogą pojawić się pęcherze. Na szczęście po odstawieniu zioła objawy w ciągu kilku dni ustępują. Dziurawiec wchodzi w interakcje z zażywanymi lekami. Z niektórymi może doprowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego – co może doprowadzić nawet do śmierci. Nie powinny pić dziurawca osoby, które zażywają leki zmniejszające krzepliwość krwi, leki obniżające ciśnienie krwi, a także leki przeciw nowotworowe. Dziurawiec może także obniżać skuteczność leków antykoncepcyjnych. Z łagodniejszych objawów może powodować zaparcia, rozstrój żołądka, zawroty głowy, czy suchość w ustach – wówczas należy go natychmiast odstawić. 


Lubisz gotować? Podróżować? Cooking VAN - Podróże kulinarne
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Cooking VAN – Podróże Kulinarne.


Mniszek

mniszek - blog o ziołach i ziołolecznictwieMniszek – ostatnio mam wrażenie odkrywany na nowo, zyskuje bardzo wielu zwolenników. Mniszek rzeczywiście ma bardzo wiele właściwości. Jednak trzeba wiedzieć czy liście, czy korzeń i jak przygotować – to już zostawię na inny artykuł. Niemniej, mimo iż niektóre osoby stosują go na problemy żołądkowe, trzeba pamiętać, że zwiększa on produkcję kwasu żołądkowego. Osoby z chorobą wrzodową, zapaleniem żołądka, refluksem czy zgagą powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż zamiast sobie pomóc, mogą bardzo zaszkodzić. Nie powinny stosować go także osoby z problemami z drogami żółciowymi, pęcherzykiem żółciowym oraz przy niedrożności jelit.

 SPRAWDŹ ceny wszystkich dostępnych ziół!


Pokrzywa

pokrzywa - naturalne leczeniePokrzywa – zioło bardzo popularne, o wręcz zbawiennym wpływie na nasz organizm. Zauważyłam jednak, że niektóre osoby, stosujące naturalne leczenie, piją ją wręcz bez opamiętania. Czy to rozsądne ? Niestety nie… Pokrzywa oczyszcza organizm, wypłukuje to, czego w organizmie nie powinno być (stąd pomaga np. osobom zmagającym się z dną moczanową), niemniej pita bardzo długo zaczyna wypłukiwać zbyt wiele, dlatego najrozsądniej pić ją „kuracjami” np. tydzień na tydzień. Pokrzywy powinny unikać Panie cierpiące na zapalenia przydatków, problemy z jajnikami lub macicą, a osoby cierpiące na przewlekłe zapalenia nerek, powinny picie pokrzywy skonsultować ze swoim nefrologiem.


Dołącz do naszej grupy FB o ziołach i ziołolecznictwie TUTAJ.
Dołącz do naszej grupy FB o pięknych i zdrowych ogrodach TUTAJ.

Poniżej możesz sprawdzić ceny wymienionych wyżej ziół oraz listę sklepów, w których możesz je kupić. Kliknij zdjęcia poniżej, a potem wejdź na stronę sklepu, który Cię zainteresował, by dowiedzieć się więcej.


To wszystko w części drugiej (cześć pierwsza jest TUTAJ). Daj znać w komentarzu, czy informacje były dla Ciebie przydatne i koniecznie zapoznaj się z CZĘŚCIĄ 3! Każdy komentarz czy polubienie to dla Ciebie chwila, a nam bardzo pomaga rozwijać tę stronę i dodawać więcej wartościowej treści, dlatego z góry dziękujemy za pomoc.

Pamiętaj też o odebraniu BONUSU.

ZOBACZ TEŻ:
Tarczyca Bajkalska – niezwykłe właściwości
Odchudzanie – lista ziół wspomagających
Rzucanie palenia – ziołowe wsparcie
Wiejskie Inspiracje – swojskie klimaty
Cooking VAN – Podróże Kulinarne
Polub, komentuj, subskrybuj, obserwuj nas na:
Zioła Blog - Facebook Zioła Blog - Instagram Zioła Blog - Blog Zioła Blog - Bonus
– BONUSY dla najaktywniejszych czytelników.

Karolina Lisiewicz

zielarka, właścicielka sklepu zielarsko-medycznego Facebook

9 komentarzy do “Znane zioła też mają SKUTKI UBOCZNE – cz. 2

  • 26 listopada 2017 o 15:17
    Permalink

    Nie wiedziałam, że naturalne zioła mają również negatywne skutki… Dobrze wiedzieć 🙂 Bardzo ciekawy i przydatny artykuł.

    Odpowiedz
  • 8 grudnia 2017 o 08:57
    Permalink

    Zioła zawsze powinno się pić z zachowaniem tzw. BHP. Zioła powinno się pić zawsze tydzień, dwa dni przerwy i znowu tydzień.
    Dobrze robi to też na immunologię.

    Odpowiedz
  • 25 sierpnia 2018 o 12:05
    Permalink

    bardzo ciekawy i potrzebny artykul LECZ raczej powierzchownie napisany…
    Czytajac „skakalam” po innych stronach, aby uzupelnic luki w podanym materiale.

    Odpowiedz
    • 30 sierpnia 2018 o 06:40
      Permalink

      Czego konkretnie Ci zabrakło?

      Odpowiedz
  • 22 stycznia 2019 o 07:41
    Permalink

    U mnie picie pokrzywy spowodowało zajady. Dopiero potem wyczytałam o takie możliwości

    Odpowiedz
  • 24 marca 2019 o 14:01
    Permalink

    Mam wrazenie ze po to ten artukul zeby pokazac ze nie tylko farmakologiczne leki mają skutki uboczne ale zioła tez je mają i wszystko jest OK czyli farmakologia tez jest dobra .
    Nic bardiej błędnego
    Jakie sa sutki uboczne ziół a jakie farmakologii to w ogole nie ma porownania .Pomijajac to ze ziola leczą naprawde a farmakologia tlumi objawy .To tak jak z lekiem przeciwbołowym zazywając go nie czujemy ze cos nas boli ale przeciez nadal dzieje sie to samo ,bol jest tylko my go nie czujemy .
    tzw leki farmakologiczne wywolują nowe choroby a ziola lecza przyczyny chorob

    Odpowiedz
  • 26 marca 2019 o 11:53
    Permalink

    Dodalem komentarz i go nie ma czyli nie jest to dyskusja otwarta tak wiec dziekuje uprzejmie i wychodze . Zegnam

    Odpowiedz
    • 18 kwietnia 2019 o 03:07
      Permalink

      Olaf, sprawdź jeszcze raz uważnie… 😉 Pozdrawiamy

      Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: