Znane zioła też mają SKUTKI UBOCZNE – cz. 1

Zioła – samo zdrowie, ale są też skutki uboczne ziół, wiedzieliście o tym ?

Część I

     Są specjalistyczne mieszanki oferowane przez sklepy zielarskie, firmy zielarskie, niektóre możemy przygotowywać sami, np. wg. receptur O. Klimuszko – pije się je wedle zaleceń. Ale zioła pojedyncze pijemy niekiedy latami. Znam osoby, które herbatę z mięty piją nawet trzy razy dziennie, po prostu lubią. Czy wiedzą jakie są skutki uboczne ziół? Niestety jest bardzo niewiele osób, które zdają sobie sprawę z tego, iż picie ziół jednorodnych przez długi czas może mieć bardzo poważne konsekwencje. Może to prowadzić do trudnych do wyleczenia, a niekiedy nawet niemożliwych do wyleczenia chorób.

     Zioła powinniśmy traktować jak lekarstwo, wbrew temu, co mówią niektórzy: „zioła są słabe i efekty są dopiero po długim czasie stosowania”. Jest całkiem sporo ziół które źle przyrządzone, podane osobie z danym schorzeniem, lub osobie przyjmującej pewne leki, mogą doprowadzić nawet do zgonu. I nie są to żarty. Jest też wiele ziół, których nie mogą pod żadnym pozorem przyjmować osoby cierpiące na pewne choroby – ponieważ spowoduje to pogłębienie się choroby. Podobnie rzecz się tyczy kobiet w ciąży. Niektóre zioła mogą uszkodzić płód, bądź wywołać poronienie lub wcześniejszy poród. Jeśli nie są nam znane skutki uboczne ziół, jeśli nie znamy kogoś kto fachowo poradzi nam w sprawach ziołolecznictwa, bądźmy ostrożni.

     W tym artykule chciałam wymienić kilka bardzo znanych ziół jednorodnych, po które często sięgamy. Jestem pewna, że większość czytających nie miało pojęcia, że picie ich tygodniami, miesiącami, bądź w niektórych przypadkach latami, prowadzi do dość poważnych skutków ubocznych. Proszę jednak pamiętać, że mówię tu o ziołach pitych pojedynczo, a nie gdy są składnikiem mieszanki ziołowej (o tym kiedy indziej).


Mięta pieprzowa

skutki uboczne ziół

     Mięta pieprzowa – znana chyba wszystkim. Napar jest bardzo smaczny, często lubiany przez dzieci. Traktując ogólnikowo: łagodzi problemy trawienne, wzdęcia, pita latem wspaniale orzeźwia. Niestety nasza smaczna herbatka, z racji tego iż zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pita przez kilka tygodni może doprowadzić do refluksu lub zgagi. Nie jest polecana osobom, które cierpią na nadkwaśność, tu problemy mogą pojawić się już po kilku dniach regularnego spożywania. A jeśli będzie pita przez bardzo długi okres czasu może nawet dojść do uszkodzenia śluzówki.

     Z racji zawartości w niej olejku miętowego, nie zaleca się podawać mięty osobom uczulonym na olejki eteryczne (w tym mentol) oraz dzieciom do 4 roku życia. Mięta ma także właściwości kojące i wyciszające, u osób wrażliwych może dojść do zaburzeń w utrzymywaniu równowagi lub do zapadnięcia w głęboki sen. Nie jest polecana kobietom w ciąży oraz osobom w podeszłym wieku. Pita regularnie przez długi czad ma niekorzystny wpływ na oczy i może doprowadzić do pogorszenia widzenia. Jak widać – są skutki uboczne ziół – nawet tych najbardziej powszechnych.


Lipa

skutki uboczne ziół     Lipa – nieoceniona jako środek przeciwgorączkowy, napotny, bardzo pomocna w walce z przeziębieniem lub grypą. W związku z tym, iż zawiera bardzo dużo flawonoidów i tilirozyd, bardzo dobrze się sprawdza po długotrwałym wysiłku jako środek regenerujący. Niestety z racji swoich właściwości napotnych herbaty nie pijemy rano lub w ciągu dnia, gdy zamierzamy wychodzić na dwór. Wówczas zamiast poprawy stanu zdrowia, możemy sobie zafundować potężne przeziębienie.

     Dlaczego nie można lipy pić przez długi okres czasu? Może to banalne, ale przez jej działanie napotne oraz moczopędne może doprowadzić do odwodnienia… Lipa przy dużym stężeniu wykazuje negatywny wpływ na pracę serca i tak, jak w przypadku mięty, na układ pokarmowy, gdyż pobudza wydzielanie soku żołądkowego.


Rumianek

     skutki uboczne ziółRumianek – sięgamy po niego bardzo często przy problemach żołądkowych, ma działanie rozkurczowe, wiatropędne oraz jest przeciwzapalny. Teoretycznie bezpieczny, rzadko uczula, nie jest światłoczuły. Niemniej jest też, olej rumiankowy, w żadnym wypadku nie wolno go stosować kobietom w ciąży. Może działać pobudzająco na macicę. A tę informację przeglądając „internet” znalazłam tylko w jednym artykule. Na innych stronach wręcz się go poleca 😥 . Rumianek nie może być łączony z lekami przeciwpadaczkowymi, gdyż wzmaga ich działanie uspokajające, co może mieć poważne skutki uboczne. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śpiączki. Nie można go także łączyć ze środkami znieczulającymi, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.


     To wszystko w części pierwszej. Daj znać w komentarzu, czy informacje były dla Ciebie przydatne i czy przygotować dla Ciebie kolejne części – skutki uboczne ziół? Pamiętaj też o odebraniu BONUSU.

Gdy już zostawisz komentarz – ZOBACZ KONIECZNIE CZĘŚĆ 2.


Dziękuję za polubienie i obserwowanie:  Zioła Blog - Instagram  Zioła Blog - Facebook  BONUS

Karolina Lisiewicz

zielarka, właścicielka sklepu zielarsko-medycznego
www.Zielarski.Kartuzy.pl   Facebook

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: