Znane zioła też mają SKUTKI UBOCZNE – cz. 3
Zioła są z pewnością mniej szkodliwe od leków. Nieumiejętnie stosowane mają też jednak skutki uboczne – poznaj je.
Część 3
Ten artykuł to trzecia część cyklu o skutkach ubocznych stosowania niektórych znanych ziół, które często są wykorzystywane, jako naturalne leczenie. Zapoznaj się koniecznie z częścią pierwszą i drugą tego artykułu: CZĘŚĆ 1, CZĘŚĆ 2, gdzie również omawiamy negatywne właściwości ziół. Jeśli chcesz stosować zioła to bardzo dobrze – zachęcam do tego – trzeba znać tylko wszystkie właściwości ziół – nie tylko te dobre.
Koniecznie zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej).
Artykuł nie ma na celu zniechęcania do stosowania ziół, a tym bardziej zachęcania do stosowania leków. Jest tylko zbiorem informacji o możliwych skutkach ubocznych nieumiejętnego stosowania ziół. Artykuł ma na celu przybliżyć wiedzę poglądową na temat właściwości ziół i nie zastępuje wizyty u lekarza lub innego specjalisty.
Lubisz swojskie klimaty? Wiejskie życie?
Obserwuj życie mieszczucha, który przenosi się na wieś.
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Wiejskie Inspiracje
Koper Włoski
Koper Włoski – zioło znane od wieków, stosowane na całym świecie. Ma wspaniałe właściwości, przynosi ulgę niemowlętom podczas kolki, czy wzdęciach (u dorosłych także), działa wspomagająco przy kaszlu, wspomaga laktację, łagodzi także bóle miesiączkowe. Można go stosować przy walce z nadwagą, gdyż pomaga przy pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu, zmniejsza łaknienie oraz zmniejsza odkładanie się tłuszczu. Podobnie jak pietruszka pomaga niwelować przykry zapach z ust (np. po zjedzeniu potraw z dużą ilością czosnku) oraz działa przeciwzapalnie na jamę ustną – jest polecany przy zapaleniu dziąseł. Reguluje pracę układu krążenia, wspomaga wzrok oraz pracę mózgu, przypisuje mu się także właściwości przeciwnowotworowe.
Zawiera minerały takie jak – żelazo, mangan i potas, jest bogaty w witaminę C i K, błonnik oraz kwas foliowy. To że ma bardzo dobry wpływ na organizm nie podlega dyskusji, niemniej może też przy nadmiernym stosowaniu bardzo zaszkodzić.
Jeśli chodzi o negatywne właściwości ziół, to jak większość ziół i koper włoski może doprowadzić do reakcji alergicznej (dlatego alergikom odradzam picie koperku), ale także co jest zdecydowanie groźniejsze może wystąpić przekrwienie płuc lub mózgu, mogą wystąpić drgawki lub stan odurzenia oraz podrażnienie błon śluzowych zarówno żołądka jak i jelit – co szczególnie groźne może być u malutkich dzieci. W żadnym wypadku nie powinny sięgać po niego kobiety w ciąży oraz osoby zażywające leki mające wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Lubisz gotować? Podróżować?
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Cooking VAN – Podróże Kulinarne.
Krwawnik
Krwawnik – chyba nie ma osoby, która nie widziała tego popularnego zioła, może nawet nie wiedząc, że to krwawnik. Występuje bardzo licznie na łąkach, czy skrajach lasów. Był cenionym ziołem już przez Rzymian i Greków, uprawiali je zakonnicy, obecnie, mimo iż jest wszechobecny, kojarzy się go głównie jako zioło na „problemy kobiece”. Owszem sprawdza się bardzo dobrze, może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można stosować go na okłady przy stanach zapalnych, ropnych, działa spazmolitycznie i przeciwzapalnie. Krwawnik zwiera dużo garbników i oleju eterycznego (szczególnie na początku kwitnienia) dzięki czemu jego działanie jest wielokierunkowe. Wewnętrznie poza działaniem przeciwkrwotocznym, jest polecany przy problemach z układem pokarmowym czy wątrobą, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, jelitowego oraz trzustkowego, wykazuje działanie moczopędne i rozkurczowe, a także – tak jak w przypadku stosowania zewnętrznego – odkażające i przeciwzapalne. Sprawdza się też przy łagodzeniu objawów migreny.
Mimo swojej wielokierunkowości działania, potrafi spowodować silną reakcję alergiczną objawiającą się wysypką, czy podrażnieniem skóry – wówczas należy natychmiast zaprzestać jego stosowania. Picie krwawnika w dużej ilości może doprowadzić do stanu oszołomienia, bardzo silnego bólu głowy, a nawet do omdlenia.
SPRAWDŹ ceny wszystkich dostępnych ziół!
Piołun
Piołun – to jedno z silniejszych i jednocześnie moich ulubionych ziół – jednak bardzo niebezpieczne dla niedoświadczonego amatora „naturalnej medycyny”. Piołun poza właściwościami zdrowotnymi ma chyba najwięcej skutków ubocznych, jedne występują po wypiciu zbyt dużej ilości, inne z powodu za dużego stężenia – nawet przy małej ilości, a kolejne z powodu zbyt długiego czasu stosowania – nawet jeśli piliśmy odpowiednią dawkę.
Piołun ceniony jest głównie za działanie przeciwpasożytnicze, jako zioło pomagające przy problemach z żołądkiem i w tym celu głównie jest poszukiwany. Faktycznie działa przeciwpasożytniczo oraz pomaga przy problemach gastrycznych takich jak wzdęcia, niestrawność czy ból brzucha, wspomaga także apetyt – jest polecany osobom zmagającym się z anoreksją czy anemią. Z racji swojego silnego działania używa się go do zwalczania malarii, choroby Leśniowskiego-Crohna, niszczenia komórek nowotworowych (w szczególności raka piersi) oraz żółtaczki. Ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze oraz pomaga zwalczać bezsenność.
Nie można jednak zapominać, że mimo swych wielu właściwości zdrowotnych zawiera w swoim składzie tujon, który jest silną toksyną. Mimo iż najczęściej jest stosowany jako napar z suszu, który zawiera tujonu niezbyt dużo, w żadnym wypadku czas stosowania nie może przekroczyć miesiąca. Picie piołunu zbyt długo lub zbyt stężonego może powodować lżejsze dolegliwości takie jak biegunki, wymioty, czy uczucie niepokoju, ale może też doprowadzić do bezsenności, zawrotów głowy, drętwienia kończyn, ataków padaczkowych, w skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania moczu, niewydolności nerek, a nawet śmierci.
Poniżej możesz sprawdzić ceny wymienionych wyżej ziół oraz listę sklepów, w których możesz je kupić. Kliknij zdjęcia poniżej, a potem wejdź na stronę sklepu, który Cię zainteresował, by dowiedzieć się więcej.
Negatywne właściwości ziół
To wszystko w części trzeciej (CZĘŚĆ 1, CZĘŚĆ 2). Daj znać w komentarzu, czy informacje były dla Ciebie przydatne i czy znałeś/aś już wcześniej negatywne właściwości ziół, a może nie miałeś/aś o nich pojęcia. Każdy komentarz czy polubienie to dla Ciebie chwila, a nam bardzo pomaga rozwijać tę stronę i dodawać więcej wartościowej treści, dlatego z góry dziękujemy za pomoc.
Pamiętaj też o odebraniu BONUSU.
Podsumowując chciałam dodać, iż moim zdaniem zioła były, są i zawsze będą wspaniałą alternatywą dla leków „na receptę”, ale należy ZAWSZE pamiętać że mogą wyrządzić nam krzywdę. Przed zastosowaniem ziół należy zapoznać się przede wszystkich z ich działaniami ubocznymi i pamiętać, że nawet tak znany zielarz jak O. Klimuszko głosił, że nie są lekiem na „wszystko” i w NIEKTÓRYCH przypadkach mają za zadanie wspomagać leczenie konwencjonalne, a nie je zastępować.
ZOBACZ TEŻ:
Dietetyczne przepisy wielkanocne
Zapalenie zatok – naturalne metody leczenia
Rzucanie palenia – ziołowe wsparcie
Wiejskie Inspiracje – swojskie klimaty
Cooking VAN – Podróże Kulinarne
Polub, komentuj, subskrybuj, obserwuj nas na: – BONUSY dla najaktywniejszych czytelników. |
Karolina Lisiewicz
zielarka, właścicielka sklepu zielarsko-medycznego
www.Zielarski.Kartuzy.pl
Super seria, ciekawe wiadomości i bardzo cenne. A że ostatnio jestem fanem melisy, to teraz wiem, czym grozi jej długie picie.
Swietne artykuly😁prosze o wiecej😀