Lawenda – cudownie pachnący lek

Piękny, delikatny, a naprawdę mocno pachnący okaz  jakim jest lawenda to  dekoracja niejednego balkonu, ogrodu czy działki. Na świecie znanych jest ponad 50 gatunków tej rośliny.

Roślina ta występowała na początku tylko w rejonach Morza Śródziemnego. Obecnie rośnie na całym świecie. Jednak największym producentem lawendy w postaci olejku jest Bułgaria. Swój nietypowy bardzo silny wyjątkowo zapach zawdzięcza substancji o nazwie terpena.

Lawenda

Lawenda relaksuje

Związki aromatyczne zawarte w olejku lawendowym cudownie relaksują i wzmacniają układ nerwowy. Lawenda przynosi ukojenie po ciężkim dniu, rozluźnia i niweluje napięcie. Dlatego często w sklepach z upominkami czy perfumeriach można kupić już gotowe torebeczki lub ozdobne woreczki z tym ziółkiem, które można sobie powiesić lub postawić w pokoju na noc. W przypadku potrzeby pobudzenia umysłu i wzmocnienia koncentracji do pracy umysłowej także lawenda pomaga.

Lawenda dla przewodu pokarmowego

Jest także idealnym środkiem na pobudzenie apetytu. Wspomaga osoby z zaburzoną pracą wątroby poprzez ułatwienie wydzielania żółci. Leczy zaparcia, ułatwiając  pracę jelit. Łagodzi także dokuczliwe kolki.

Ukojenie w bólu

To idealny środek przeciwbólowy. Uśmierza bardzo mocny ból występujący w przebiegu takich chorób jak lumbago czy zapalenie nerwu kulszowego i  innych chorób reumatycznych.

Olejek lawendowy to również pomocny lek w walce z migrenowym bólem głowy.

Obok wyciągów z drzewa herbacianego lawenda jest jednym z najsilniej działających ziół bakteriobójczo i antyseptycznie dlatego z powodzeniem jest stosowany jako naturalna terapia w takich schorzeniach jak: zapalenie zatok, gardła, migdałków, oskrzeli.

Picie herbatki z lawendy jest bardzo wskazane w czasie terapii antybiotykowej przy zapaleniu pęcherza moczowego.

Lawenda

Olejek lawendowy wchodzi także w skład spirytusu lawendowego, który pomaga w przypadku użądleń owadów. Łagodzi ból, obrzęk i świąd.

Lawenda w kosmetyce

  • Jest środkiem przeciwstarzeniowym, opóźnia procesy rozkładu komórek w skórze.
  • Środek antycellulitowy – uaktywnia odpływ krwi i pobudza krążenie limfy.
  • Środek ściągający – dzięki garbnikom zwęża pory i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum,.
  • Środek antyseptyczny – także w kosmetologii wspiera walkę z nadmiernym wydzielaniem potu.

Roślina jest bardzo cennym surowcem. Warto ją mieć na aptecznej półce z ziołami. Jest przydatna niemal w każdych dolegliwościach, a także pomaga dbać o urodę. Lawenda daje zarówno zdrowie jak i piękno.

 

Bernardeta Nosek - Copywriting  Bernardeta Nosek

Copywriterka, blogerka, fanka pisania
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej
nikita757@o2.pl

 

 

 

 

 

One thought on “Lawenda – cudownie pachnący lek

Leave a Reply

%d bloggers like this: