Pokrzywa – cud zioło dla włosów

Pokrzywa (Urtica dioica L) królowa polskich ziół. Dostojna, specyficznie pachnąca, a do tego jak mówią dzieci kłująca. Jednak jak dzisiaj dowiecie się z mojego wpisu to kłucie to same dobrodziejstwa dla urody. Piękno skóry, włosów, ich blask i dobrą  kondycję są nieraz dla nas powodem do zazdrości patrząc na zachwycające długie i zwiewne włosy gwiazd showbiznesu. Jednak jak się okazuje bardzo często stosują one właśnie naturalne sposoby na poprawienie kondycji skóry i włosów.

Pokrzywa – dar natury dla sił

Jak już wiemy pokrzywa jest niesamowicie silnym wzmacniaczem naszego organizmu przy anemii, osłabieniu po infekcjach, działa oczyszczająco na krew. Jednak dzisiaj skupię się na jej walorach dotyczących pielęgnacji włosów .Co  kryje w sobie urokliwa  pokrzywa, że jest składnikiem tak wielu szamponów, odżywek i innych kosmetyków?

LUDOWOŚĆ, A POKRZYWA

Już w medycynie ludowej pokrzywa była stosowana jako środek przeciwłupieżowy. Sok  z rośliny był wcierany we włosy i dzisiaj stał się dzięki temu lekiem. Jest on rozpowszechniony , ceniony i stosowany z bardzo dużą skutecznością.

pokrzywa

Dobro ukryte w pokrzywie dla włosów

Substancjami, które decydują o tak dużym wpływie na kondycję włosów i leczniczy aspekt pokrzywy są:

ŻELAZO

To właśnie u kobiet jest to najczęstszy niedobór, tracimy go najwięcej w przypadku krwawienia miesiączkowego i  osłabienia związanego z pracą fizyczną.  Jego niedobór jest także przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Więc, by zapewnić sobie ochronę włosa i cebulek musimy zadbać o uzupełnianie żelaza w organizmie. Pokrzywa jest tutaj jej największym bogatym źródłem.

WITAMINA C

Każdy z nas zna  raczej tą witaminę  od strony odporności, a jednak jak się okazuje ma ona ścisły związek z żelazem. Witamina C jest niezbędna w duecie dla żelaza ponieważ ułatwia wchłanianie minerału, o którym wyżej pisałam. Także rutyna  wpływa na kondycję skóry, a przecież to ze skóry wyrastają meszki włosowe. Gdy występuje niedobór tego składnika wyrastający włos z ujścia meszkowatego nie jest zdrowy.

WITAMINA A

To następna witamina, która ma wpływ na włosy. Jednak dość nietypowo występują tutaj pewne zależność jeżeli chodzi o jej stężenie we krwi. Wpływa ona na wypadanie włosów. Jednak jej nadmiar powoduje także ten stan. Bardzo szybko można ją przedawkować więc dobrze zastanawiajmy się nad jej dodatkową suplementacją. Jak się okazuje w tym przypadku czasem to może być szkodliwe.

WITAMINY Z GRUPY B

Są niezbędne dla dobrego stanu skóry i prawidłowych przemian łojowych we włosach. Ma istotne znaczenie dla zapobiegania ich łamliwości

 

FUNKCJE POKRZYWY DLA WŁOSÓW- TOP FAKTY

  • Wzmocnienie
  • Odżywienie
  • Leczenie i zapobieganie łupieżowi
  • Walka z przetłuszczaniem
  • Zapobieganie wypadaniu włosów

PRZEPISY  POKRZYWA DLA URODY

Naturalny sok z pokrzywy

Pokrzywę zbieramy w miesiącach wiosennych; kwiecień i maj. Należy zbierać ją w rękawiczkach, ponieważ jej kłujące listki poprzez obecność kwasu mrówkowego. Należy delikatnie zrywać młode wykształcone listki tak, by się nie posklejały. Zbieramy jeszcze tak aby zdążyć przed zakwitnięciem ziółka. Ostatnia ważna rada zbieramy pędy pokrzywy z daleka od szos i autostrad.

Należy zerwać około kilograma całych pokrzyw.

Następnie myjemy je pod bieżącą wodą, osuszamy i odsączamy. Sok należy wycisnąć przez sokowirówkę lub maszynkę do mięsa.

Przecedzamy i przelewamy do ciemnej szklanej butelki.

Dokładnie należy zakręcić  i przechowywać w lodówce.

Zalecana jest kuracja dla wzmocnienia włosów i również organizmu prowadzona przez dwa tygodnie. Należy pić go codziennie rano na czczo.

Płukanka do włosów z pokrzywy

Należy zaparzyć jedną torebkę ekspresowej pokrzywy lub łyżeczkę sypanego ziółka przez 20 minut. Następnie czekamy aż wystygnie i  po przecedzeniu płuczemy włosy.

Ocet pokrzywowy nadający włosom blask i wzmacniający

pokrzywa na lśniące włosy

Garść świeżych liści pokrzywy zaparzamy 1/2 litra wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem Pod przykryciem zostawiamy na 3 godziny. Potem przecedzamy i mieszamy z 1/4 litra octu owocowego. Przelewamy do butelki. Płuczemy dokładnie włosy po każdym umyciu i uzyskany wywar wmasowujemy przez kilka minut w skórę głowy.

 

 

 

4 komentarze do “Pokrzywa – cud zioło dla włosów

Leave a Reply

%d bloggers like this: