Cząber ogrodowy – znana przyprawa – poznaj jego zdrowotne właściwości

Cząber ogrodowy (Satureja Hortensja) jest znanym w Polsce, w świecie kuchni składnikiem wielu potraw.  Inne nazwy rośliny to: satureja, cząberek, fasolowe ziele, pieprzyk, dzięcielina. Jest charakterystyczną, aromatyczną przyprawą. Jednak niewiele osób, wie, że jest to także zioło o wspaniałym działaniu na wiele organów w naszym ciele. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Znali go już starożytni Rzymianie. Prawdopodobnie do Europy dotarł za czasów Juliusza Cezara.

Cząber ogrodowy – znana przyprawa – poznaj jego zdrowotne właściwości

CIEKAWOSTKI – CZĄBER

Już Hipokrates odkrył cudowne właściwości odkrztuszające cząbru.  Już w szesnastym wieku był stosowany jako dodatek do potraw z fasolką i innymi strączkowymi jako środek ułatwiający trawienie i działający wiatropędnie. W epoce odrodzenia był stosowany na uporczywe bóle głowy. Olejek eteryczny zawarty w cząbrze jest bardzo dobrym naturalnym antybiotykiem, który wspiera w walce z tak opornym na leki gronkowcem złocistym. Również starożytni wierzyli, że jest to świetny afrodyzjak.

CZĄBER – SUSZENIE I ZBIÓR

Surowiec zielarski stanowi ziele. Należy zbierać części nadziemne lub same wierzchołki pędów. Można je suszyć rozłożone na siatkach, a także zawieszone na sznurkach.  Temperatura może być taką klasyczną; otoczenia lub nawet suszone w suszarni w temperaturze 40 stopni.

WYBAWIENIE DLA UKŁADU POKARMOWEGO

Jak już pisałam wyżej cząber ogrodowy działa na trawienie. Jest środkiem żółciopędnym. Ma bardzo silne właściwości antybakteryjne. Jest również skuteczną roślina w przypadku zaparć. Działając rozkurczowo rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jest wskazanym ziółkiem dla dzieci mających wszelkie problemy trawienne. Pomaga również przy ostrej biegunce.

ból brzucha

DZIAŁANIE ANTYSEPTYCZNE

Cząber ogrodowy to zioło z niezwykle cennymi właściwościami odkażającymi skórę. Wspiera w leczeniu wszystkich chorób grzybiczych skóry, pleśniawek. Jest także pomocny w przypadku zapalenia gardła. Jest znanym składnikiem past do zębów i płynów do dezynfekcji jamy ustnej.

UKĄSZENIA OWADÓW  I INNA PIERWSZA POMOC – WSPARCIE OD CZĄBRA

Bardzo dobrze łagodzi ból i obrzęk w przypadku ukąszeń owadów. Jest łagodzącą rośliną. Łagodzi także w przypadku stłuczeń bolące miejsca. Jet skutecznym lekiem na czyraki.

Jak widać to nie tylko cząber jest przyprawą popularna jako dodatek do smacznych potraw ale stanowi nieocenione źródło pomocy przedlekarskiej lub wsparcie leczenia podstawowego.

 

Bernardeta Nosek - Copywriting  Bernardeta Nosek

Copywriterka, blogerka, fanka pisania
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej
nikita757@o2.pl

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: